BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ

16 ve 64 kesitli BT cihazı ile 15-20 saniye gibi çok kısa sürelerde tüm vücut görüntülemesi yapılabildiği gibi 3 boyutlu çalışmalarla görüntü zenginliği arttırılmaktadır. Özellikle akciğer, kalp ve koroner damarların değerlendirilmesinde çok önemli yer tutan bu sistem, dokularda insan gözünün bile çok zor ayırt edebileceği boyutlardaki hastalık bulgularının bile tanınmasını ve bu sayede çok erken dönemde hastalıkların teşhisini sağlamaktadır. Bu cihazla sanal kolonoskopi, sanal bronkoskopi, koroner atardamarlarda dahil olmak üzere vücuttaki tüm damarlara yönelik BT anjiografi incelemeleri yapılabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi uzun yıllardan beri kullanılan görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Başlangıçta kafa içi patolojileri ve boyun-bel fıtığı hastalıklarının tanısında kullanılırken, günümüzde gelişen yeni teknolojiler sayesinde değişik bölgelerde de uygulanmaktadır. Boyun-akciğer-karın boşluğu organları-iskelet sistemi vb. bölgeler bunlar arasında sayılabilir.

Merkezimizde bulunan 2 adet Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazları ile tüm vücut taramalar 15-20 sn. gibi kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Tanımlanan standart incelemelere ek olarak BT koroner anjiografi, BT periferik anjiografi, sanal kolonoskopi, 3 boyutlu volüm görüntüleme gibi özgün incelemeler de yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X