PANORAMİK RÖNTGEN (OPG)

PANORAMİK RÖNTGEN (OPG)

Panoramik röntgen, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki bir çok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir. Küçük fokal spot özelliği ile imaj kalitesini arttırabilmekte, yüksek dansiteli rezolüsyonu ve kontrastı yüksek röntgenogramlar elde edilebilmektedir.

Standat ve pediatrik geniş çene ve ortogonol panoramik filmler elde edilebilmektedir.

Diş implantasyonu son yıllarda oldukça sık uygulanan işlemlerden birisidir. Giderek artan uygulama sıklığı beraberinde komplikasyonlarda da artışı getirmiştir. Günümüzde, implant öncesi sadece ortopantomografi çekilmesi her hastada yeterli olmamaktadır. Gelişmiş çok kesitli bilgisayarlı tomografi cihazları ile alt ve üst çene oldukça ayrıntılı ve 3 – boyutlu olarak görüntülenebilmektedir. Alt çenede lingual vasküler kanalların sayısı, boyutları ve yerleşimlerinin önceden belirlenmesi olası komplikasyonları minimuma indirgemektedir. Ayrıca kemik kalınlığı, implant uygulanacak bölgede kanalın uzaklığı, üst çenede sinüslerin durumu hakkında ayrıntılı görüntüler alınabilmektedir. Ayrıca kemik kalınlığı, implant uygulanacak bölgede kanalın uzaklığı, üst çenede sinüslerin durumu hakkında ayrıntılı görüntler alınabilmektedir. Merkezimizde bulunan 16 ve 2 dedektörlü Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazları ile 0,625mm ve 1,25mm kesit kalınlığında görüntüler alınabilmektedir. Bu görüntüler film veya CD ortamına aktarılabilmektedir. İstenen durumlarda diş hekimi meslektaşlarımız Workstation ortamında interaktif olarak 3 boyutlu ve reformat görüntüleri inceleyerek kendilerine gerekli ölçümleri yapabilme olanağına sahiptir.

CD ortamına aktarılan görüntülerin bazı merkezlere gönderilmesi durumunda modüler yazılım programları ile 3 -D görüntüleme, sefolometrik ve biyomodel oluşturulmasına imkan sağlamaktadır.

X